Witam.

Wczoraj po południu otrzymałem maila od Playstation z informacją, że mój Identyfikator wpisu został zmieniony. Oczywiście sam nie podjąłem takiej akcji dlatego mnie to zdziwiło, po powrocie do domu nie mogłem wpisać się na swoje konto. Straciłem możliwość zmiany hasła ponieważ zmienione zostały wszystkie dane (e-mail, hasło). Wyżej możecie przeczytać post Appsika, w którym wyjaśnia jak niewiele potrzeba aby skraść komuś konto. Także bądźcie ostrożni!
Dodam że w przeciągu ostatniego miesiąca otrzymywałem wiadomości od nieznanych użytkowników. Głownie pisali "Hey", "Cześć" - sprawdzałem tych graczy i były to konta widmo (zero pucharków, zero aktywności). Nie wdawajcie się z nimi w rozmowę, i nie dodawajcie do swoich grup!

Poniżej opiszę Wam co zrobiłem w takiej sytuacji.

Wiedziałem że drogą mailową nic nie załatwię i szkoda było na to czasu. Dlatego zadzwoniłem na Pomoc do Playstation.
Numer telefonu: 223978924
Godziny otwarcia: poniedziałem-piątek 10:30-18:30

Zostałem połączony z automatem, gdzie wybierałem kolejno numerki prowadzące mnie do rozmowy z właściwą osobą. Po krótkiej chwili rozmawiałem już z konsultantem, któremu przedstawiłem zaistniałą sytuacje.
Ten z kolei musiał zweryfikować moją tożsamość, dlatego zadał mi kilka szczegółowych pytań i prosił o podanie moich danych do Wpisu:

(Radzę przygotować te dane przed wykonaniem telefonu)
  • Identyfikator Wpisu do Sieci Playstation Network (adres e-mail)
  • Nazwa użytkownika, której używasz na tym koncie (po prostu Wasz nick)
  • Datę urodzenia
  • Metodę Płatności, której używasz w Playstation Store (Zapytał nawet o rodzaj karty \Visa\MasterCard..itp)
  • Poprosił o podanie jednej z ostatnich pozycji, które zakupiłeś na Playstation Store - był dość dociekliwy, musiałem podać datę i numer zamówienia (wszystkie te dane macie na swoim e-mailu przypisanym do konta, ponieważ po każdym zakupie dostajecie potwierdzenie\rachunek).
  • Numer seryjny Waszej konsoli, konsultant nie może powiedzieć Wam jaka konsola jest teraz przypisana do Waszego konta, ALE może go porównać z Waszym i stwierdzić czy Haker usunął Wasz sprzęt jako Urządzenie Podstawowe.

Po udanej weryfikacji wszystkich danych, powiedział że dla bezpieczeństwa usunie moją Metodę Płatności aby zapobiec kradzieży środków na koncie - po odzyskaniu konta będziecie mogli ją przywrócić. Następnie Przywrócił mój adres e-mail jako Identyfikator Wpisu oraz wysłał wiadomość na ten adres z linkiem do zmiany hasła.
Na koniec polecił zmianę adresu e-mail używanego do wpisu (ponieważ osoba, która Ci je skradła dalej może mieć do niego dostęp) i zasugerował ustawienie Weryfikacji dwuetapowej.

Hura! Odzyskałem konto.

Na sam koniec dodam, że jeśli jeszcze nie ustawiliście Weryfikacji dwuetapowej - to zróbcie to jak najszybciej. Zajęło mi to dosłownie 5 minut i wcale nie sprawia kłopotów przy wpisie do PSN. Wystarczy dodać telefon do konta i przy każdej próbie zmiany lub wpisu do PSN dostaniecie SMS z kodem potwierdzającym, który będziecie musieli podać. Uniemożliwi to złodziejowi wykorzystanie łatwo dostępnych informacji do kradzieży konta - nie potwierdzi akcji kodem z SMS-a.
Nie będę podawał żadnych linków. Wszystkiego możecie dokonać logując się na swoje konto na głównej stronie Playstation.