• Trudność zdobycia 100%: 6/10
  • Czas potrzebny na zaliczenie 100%: 20-35 godzin
  • Trofea offline: 17 (4 , 13 )
  • Minimalna liczba przejść: 2 + Tryb Akcji
  • Zalecana ilość przejść: 2 + Tryb Akcji
  • Trofea do pominięcia: 0
  • Zabugowane trofea: 0
  • Liczba graczy/kontrolerów: 1/1
Call of Juarez: Gunslinger jest już czwartą odsłoną serii, ale podobnie jak dwie pierwsze, zabiera nas na Dziki Zachód w czasy, kiedy po amerykańskiej ziemi chodziły takie legendy jak Billy Kid, Pat Garrett czy Jesse James. To właśnie na nich poluje główny bohater gry - łowca nagród Silas Greaves.

W grze mamy ciekawy sposób narracji - Opowieść (jeden z trybów gry). Każda misja - Wspomnienie, jest komentowana przez samego Silasa, co daje nam charakter opowiadania. Oprócz kampanii fabularnej, gra oferuje Tryb Akcji, w którym liczy się wyłącznie wynik wykręcany za szybkie i efektowne zabójstwa. Trzecim rodzajem zabawy są Pojedynki z najsłynniejszymi zbirami Dzikiego Zachodu.

Dodatkowo po przejściu kampanii po raz pierwszy, odblokowany zostaje tryb Nowa Gra+, w którym przechodzi się ją po raz kolejny, zachowując jednak dotychczasowe rozwinięcia. Pozwala to przejść grę ponownie, mierząc się z naprawdę wymagającymi przeciwnikami i zobaczyć jej drugie zakończenie. Gra posiada bowiem dwa rozwiązania fabuły, których nie można obejrzeć za pomocą wczytania stanu gry.

 Krok. 1
Grę zaczynamy od Trybu Opowieści, wybieramy Nowa Gra i poziom Trudny (wymagane do trofeum). Nie powinien Wam sprawić trudności, więc śmiało wybieramy go na samym początku. Już w pierwszym Wspomnieniu mamy możliwość zdobycia kilku trofeów, więc jeśli ktoś chciałby usłyszeć dźwięk wpadającego dzbanka, to poniżej opisałem, które mogą nam wpaść.

Krok. 2
Po pierwszym przejściu gry zabieramy się za Tryb Akcji. Mamy 10 misji i w każdej musimy zdobyć po 3 gwiazdki. Tutaj musimy być jak prawdziwy rewolwerowiec, szybko i celnie strzelać. Powtarzamy każdą misję, aż do zdobycia gwiazdek i zabieramy się za kolejną.

Krok. 3
Po zaliczeniu Trybu Akcji, zabieramy się za drugie przejście gry. W nim skupiamy się na dozbieraniu Okruchów Prawdy: Oparte na faktach i na odblokowaniu wszystkich umiejętności: Kowboj wielu talentów. W finale pamiętamy, aby wybrać drugą opcję - Zemstę lub Odkupienie.

Tym razem na serio
Opowiedz im jak faktycznie wyglądało spotkanie z Patem Garrettem.


Trofeum ściśle związane z fabułą gry, nie do pominięcia.

Otrzymamy go w trakcie pierwszego Wspomnienia w Trybie Opowieści. Po pojedynku z Patem Garrettem, Silas opowie nam, jak naprawdę wyglądało z nim spotkanie.

W stronę zachodzącego słońca
Wybacz swojemu odwiecznemu wrogowi.


Trofeum ściśle związane z fabułą gry, nie do pominięcia.

Trofeum otrzymamy podczas pierwszego lub drugiego przejścia gry. W finale po 14 Wspomnieniu, wybieramy Odkupienie.

Przemoc rodzi przemoc
Zabij swojego odwiecznego wroga w honorowym pojedynku.


Trofeum ściśle związane z fabułą gry, nie do pominięcia.

Trofeum otrzymamy podczas pierwszego lub drugiego przejścia gry. W finale po 14 Wspomnieniu, wybieramy Zemsta.

Oparte na faktach
Zbierz wszystkie Okruchy Prawdy.


Wszystkich Okruchów w grze jest 54. W czternastu Wspomnieniach trafiają się pod postacią podkowy, kapelusza lub listu, od 3 do 6 sztuk. Są to informacje związane z Dzikim Zachodem. Między innymi, możemy się z nich dowiedzieć o ludziach, takich jak: Billy Kid, Jesse James, Butch Cassidy i o Braciach Daltonach oraz o miejscach i wydarzeniach np.: Miasta Widma, Gorączka Złota czy Koniokradztwo. Do odnajdywania Okruchów pomaga jedna z Umiejętności Łowcy, a mianowicie - Poszukiwacz Prawdy - dzięki niej, jeśli znajdziemy się niedaleko Sekretu, usłyszymy charakterystyczny dźwięk oraz poczujemy drżenie kontrolera. Jeśli ktoś miałby problem z odnalezieniem Okruchów, poniżej pomocniczy filmik:

 

Zimny zabójca
Ukończ wszystkie misje w Trybie Akcji.


Tutaj wystarczy ukończyć wszystkie 10 misji w Trybie Akcji i zdobyć przynajmniej jedną gwiazdkę w każdej.

Trzech wspaniałych
Uzyskaj maksymalną ocenę 3 gwiazdek w dowolnej misji w Trybie Akcji.


Maksymalną ilość trzech gwiazdek nie jest tak łatwo zdobyć za pierwszym razem. Koniecznie nie możemy pozwolić, aby poziom Kombinacji zresetował się nam podczas misji. Polecam najlepiej, mniej więcej zapamiętać lokalizację każdego wroga i celować w głowę. Nie zapominamy o Koncentracji . Każdą misję będziemy powtarzać wielokrotnie, więc spokojnie zapamiętamy gdzie się znajdują. Próbujemy do skutku.

Legenda wśród legend
Zdobądź wszystkie gwiazdki w Trybie Akcji.


Trofeum, z którym będziemy mieli najwięcej problemu. W każdej z 10 misji w Trybie Akcji, musimy zdobyć 3 gwiazdki. Powyżej Trzech wspaniałych opisałem, na co musimy zwracać uwagę.

Kowboj wielu talentów
Odblokuj wszystkie umiejętności w Trybie Opowieści.


Musimy odblokować wszystkie dostępne umiejętności w każdej ścieżce rozwoju: Desperado, Łowca lub Traper. Dokonamy tego w drugim przejściu gry lub na początku trzeciego.

Wytrwałość
Odblokuj obie Unikalne Bronie w pojedynczej kategorii umiejętności Trybu Opowieści.


Każda ze ścieżek rozwoju: Desperado, Łowca i Traper ma dwie Unikalne Bronie, które odblokowujemy zapełniając każdy bębenek czterema umiejętnościami. Taka jest minimalna droga do jego odblokowania. Po zdobyciu dwóch Unikalnych Broni w jednej ze ścieżek rozwoju, otrzymamy również trofeum.

Popisowy strzał
Zestrzel ptaka podczas zwycięskiego pojedynku.


Trofeum do zdobycia w trakcie pierwszego Wspomnienia w Trybie Opowieści. Podczas pojedynku z Patem Garrettem, musimy zastrzelić kurę jak i jego samego. Możliwość zdobycia tego trofea, mamy również w pierwszym pojedynku w Trybie Pojedynków. Poniżej pomocniczy filmik:

 

Wspaniałe chwile
Walcz w Trybie Koncentracji przez 15 minut.


Trofeum, które wpadnie samo. W moim przypadku było podczas pierwszej misji w Trybie Akcji, gdzie powtarzałem ją w celu zdobycia trzech gwiazdek. Byłem już również po pierwszym ukończeniu fabuły w Trybie Opowieści. Tutaj może pomóc jedna z Umiejętności Desperado - Zimnokrwisty - Koncentracja będzie trwała o połowę dłużej, a gry ją włączymy , pasek koncentracji będzie wolniej się zmniejszał.

Niewdzięcznik
Podczas pojedynczej Koncentracji traf w lecący dynamit i zabij osobę, która go rzuciła.


Powyższe trofeum miałem okazję zdobyć w trzecim Wspomnieniu w Trybie Opowieści. Kiedy dotrzemy do Starego Clantona, który będzie prowadził ostrzał z karabinu maszynowego i zginiemy, zostaniemy wczytani idealnie przed nim, za głazem. Razem z nim, będzie dwóch pomagierów, którzy zaczną w nas strzelać oraz rzucać dynamitem. Wychylamy się za głazu tylko tyle, aby jeden z nich nas widział i czekamy na rzut dynamitu. Wtedy szybko wciskamy , czyli Koncentrację i strzelamy w dynamit. Jeśli dynamit nie zabił osoby, która go rzuciła, szybko wysyłamy mu kulkę, żeby trofeum zaliczyć. Nic nie szkodzi trofeum zaliczyć wcześniej, ale w moim przypadku był to pierwszy i najlepszy moment, na który natrafiłem.

A kuku!
Zabij wroga kryjącego się za tarczą, strzelając przez otwór w tarczy.


Przeciwnika z tarczą napotkamy już w pierwszym Wspomnieniu w Trybie Opowieści, zaraz po wyjściu z domu, z którego prowadziliśmy ostrzał. Otwór znajduję się na wprost jego głowy i możliwość na strzał mamy tylko wtedy, kiedy przeciwnik się porusza. Kiedy stanie i zacznie w nas strzelać, musimy wycofać się do tyłu, żeby stracił nas z oczu. W momencie kiedy będzie do nas szedł, oddajemy celny strzał.

Strzelanie do kaczek
Osiągnij 20 poziom kombinacji.


Powyższe trofeum miałem okazję zdobyć w dziesiątym Wspomnieniu w Trybie Opowieści. Kiedy dotrzemy do karabinu maszynowego, strzelamy celnie w każdego z przeciwników, którzy zaczną nam wybiegać zza wagonów. Jeśli poziom kombinacji nam się zresetuje, pozwalamy się zabić i zaczynamy od nowa. Nic nie szkodzi trofeum zaliczyć wcześniej, ale w moim przypadku był to pierwszy i najlepszy moment, na który natrafiłem. Jeśli nie będziemy mieli okazji zdobyć trofeum w Trybie Opowieści, zrobimy to bez problemu w Trybie Akcji.

Mogło być gorzej
Ukończ Tryb Opowieści na wysokim poziomie trudności.


Wysoki poziom trudności mamy odblokowany na samym początku, więc możemy go wybrać od razu w naszym pierwszym przejściu gry. Trofeum wpadnie podczas przewijających się napisów końcowych.

Historia prawdziwa
Znajdź wszystkie Okruchy Prawdy w pojedynczej misji.


Trofeum otrzymamy w trakcie pierwszego Wspomnienia w Trybie Opowieści. Mamy w nim do odnalezienia trzy sekrety. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj: Oparte na faktach.

Tak trzymać!
Odblokuj umiejętność.


Będzie to nasze pierwsze trofeum, jakie zdobędziemy. Po otrzymaniu informacji o zdobyciu nowego poziomu, przytrzymujemy i wybieramy jedną z trzech dostępnych ścieżek rozwoju: Desperado, Łowca lub Traper. Polecam pierwszą umiejętność nabyć w Deperado - Akimbo - dzięki niej mamy możliwość strzelania z dwóch rewolwerów naraz.