PRZEGLĄD:

  • Trudność zdobycia platyny: 2/10 Ankieta
  • Czas potrzebny na zaliczenie platyny: 10-15h
  • Trofea offline: 19
  • Trofea online: 0
  • Minimalna liczba przejść: 2 + czyszczenie
  • Zalecana ilość przejść: 3 + czyszczenie
  • Trofea do pominięcia: 0
  • Zabugowane trofea: Powroty


WSTĘP:

Everybody's Gone to the Rapture to opracowany przez studio The Chinese Room tak zwany symulator spaceru. Gra skupia się przede wszystkim na powolnej eksploracji świata, osłuchaniu wiadomości i własnej próby interpretacji minionych wydarzeń. Zdecydowanie odradzam ten produkt graczom nastawionym na akcję i zróżnicowany gameplay. Jest to gra dla myślicieli z duszą artysty. Jeśli jesteś właśnie taką osobą to interaktywne doświadczenie jakim jest Everybody's Gone to the Rapture może szarpnąć za odpowiednią emocjonalną strunę. Warto także wspomnieć o niesłychanie pięknej warstwie graficznej i pięknym soundtracku. Całość kreuje bardzo interesujące, głębsze doświadczenie jakich nie ma wiele.

Założenie gry jest proste - zwiedzamy i w oparciu o nagrania oraz echa przeszłości staramy się dojść do rozwikłania tajemniczych wydarzeń dziejących się w Yaughton. Polecam rozsiąść się wygodnie i chłonąć ten niezwykły klimat. Osobom, którym zacznie doskwierać dość powolny sposób poruszania polecę przytrzymać . Dzięki temu będziemy przemierzać świat ciut szybciej.


MAPA PRZEJŚCIA:

Krok I (opcjonalny) - ukończ grę

Everybody's Gone to the Rapture posiada ciekawą historię i piękny świat, dlatego na początek polecę zwyczajnie ukończyć grę nie zwracając uwagi na trofea. Po prostu chłońmy tą wspaniałą atmosferę i spacerujmy. Jeśli jednak zależy nam głównie na pucharkach, albo z jakiegoś względu gra nie trafi do naszego gustu możemy zabrać się od razu za kolejny krok.

Odblokowane trofea:

Koniec

Krok II - przejście gry i zebranie wszystkich znajdziek

W tym przejściu polecam skupić się na zebraniu wszystkich znajdziek dostępnych w grze. Są to rysunki nochala, książki wydawnictwa Bittern, mapy "Tu jesteś" oraz radia i wszelkie "echa" przeszłych wydarzeń. Jest ich trochę i niestety nie wiadomo dokładnie ile już uzbieraliśmy, a ile nam jeszcze brakuje. Polecam skorzystać z pomocnego filmiku, bo jednak można coś przegapić.

Odblokowane trofea:

Sto procent
Graficiarz
Bibliofil
Zagubiony


Krok III - odsłuchanie każdego radia, bez interakcji z czymkolwiek oraz ukończenie wyłącznie wątku Stephena

To są dwa dziwaczne i według mnie bezsensowne trofea. Przyjdzie nam najpierw odsłuchać po kolei każde dostępne radio z gry nie wchodząc w interakcje z jakimkolwiek innym obiektem. Automatycznie uruchamiające scenki są ok, ale radzę szybko obok nich przemykać tak na wszelki wypadek. Innych rzeczy nie wolno w ogóle ruszać pod ten trofek. Gdy już odsłuchamy każde radio, należy się zabrać za ukończenie wszystkich wątków Stephena w ostatniej części miasteczka. Gdy to zrobimy otworzy się bunkier do którego trzeba się udać.

Odblokowane trofea:

Miłośnik radia
Otwarty świat


Krok IV - czyszczenie

Ostatnią rzeczą jaka nam zostanie jest dozbieranie brakujących trofeów. Najlepiej zacząć nową grę i zabrać się za to co zostało. Jeśli chcemy możemy kolejny raz poznać historię oraz wchodzić w interakcję z czymkolwiek. Albo możemy całkowicie wszystko olać i zająć się wyłącznie tym, co nam brakuje.

Odblokowane trofea:

Złodziej
Nie ma takiego numeru
Pociąg Howarda
Trainspotter
Ciągły ruch
Moonwalker
Powroty
Hipochondryk
Gotowy posiłek
Ostatnie zamówienia
Pasywny obserwator
Ten wzór jest mój


PORADNIK:

Ten wzór jest mój
Dopadłeś ich. Dopadłeś ich wszystkich.

Standardowo otrzymamy ten ładny pucharek po wbiciu wszystkich pozostałych.


Złodziej
Spróbowałeś się włamać do każdej przyczepy na kempingu Lakeside.


Bardzo łatwe trofeum. Możemy je wbić, gdy znajdziemy się na kempingu Lakeside. Jest to bardzo charakterystyczna część tego miasteczka. Naszym zadaniem będzie dobijać się do każdej tamtejszej przyczepy. Drzwi próbujemy otworzyć wciskając . Do tych przyczep, których drzwi możemy otworzyć należy wejść. W zasadzie nie ma problemu z tym, że coś moglibyśmy pominąć, gdyż przyczepy są dobrze widoczne, a obszar wielki nie jest, ale poniżej mamy pomocny filmik Rekinka.

 


Nie ma takiego numeru
Spędziłeś jakiś czas, czekając na telefon.


Banalne trofeum. Wystarczy, że wejdziemy do jednej z typowych angielskich budek telefonicznych i posiedzimy tam trochę. Na pierwszą budkę możemy natrafić już na samym początku gry. Poniżej zamieszczam filmik Rekinka pokazujący gdzie się znajduje.

 


Koniec
Ukończyłeś grę.


Trofeum niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie po ukończeniu gry.


Sto procent
Ukończyłeś wszystkie elementy fabularne w grze.


Trofeum związane ze zbieractwem. Trzeba przyznać, że trochę tego jest, ale każda znajdźka poszerza naszą wiedzę o wydarzeniach jakie miały tu miejsce, więc nie jest to takie nudne. Poniżej zamieszczam niezastąpione filmy Rekinka pokazujące jak odnaleźć wszystkie elementy fabularne.

 

 

 

 

 

 


Graficiarz
Znalazłeś wszystkie rysunki Nochala.


Kolejny typ znajdziek. Tym razem są to rysunki tak zwanego Nochala. Na szczęście jest ich niewiele. Niemniej nie wiadomo w jaki sposób zalicza się odkrycie konkretnego rysunku. Dlatego polecam chwilkę się przyjrzeć każdemu. Poniżej filmik Rekinka pokazujący gdzie szukać Nochali.

 


Bibliofil
Przeczytałeś wszystkie książki wydawnictwa Bittern.


Tutaj podobnie jak w pucharku powyżej nie wiadomo, kiedy zliczają się "przeczytania" książek. Dlatego także polecam przez moment zawiesić oko na danej okładce. Książek jest już, więcej jak grafitti. Z tego co widziałem tytuły się powtarzają i nie wiem czy trzeba odnaleźć każdą pojedynczą sztukę, czy też absolutnie wszystkie. Sam jednak odszukałem każdą możliwą. Tak zawsze bezpieczniej. Z poniższym świetnym filmem Rekinka nie powinno być jednak problemu.

 


Miłośnik radia
Wysłuchałeś wszystkich audycji radiowych, zanim zrobiłeś cokolwiek innego.


Dość głupie trofeum. Naszym zadaniem będzie odsłuchać każde radio, ale nie wchodząc przy tym w interakcje z czymkolwiek innym. Automatycznie wyzwalane scenki fabularne nie wpływają na trofeum, ale mimo wszystko radzę je mijać. Z tego co mi wiadomo nie trzeba odsłuchiwać audycji do końca i wystarczy tylko włączyć każde radio. Poniżej zamieszczam film Rekinka ukazujący lokalizację wszystkich odbiorników.

 


Zagubiony
Obejrzałeś wszystkie mapy "Tu jesteś".


Pucharek związany z kolejnym typem znajdziek. Mapy "Tu jesteś" to typowe plany miasteczka skierowane dla podróżnych. Podobnie jak w przypadku Nochala oraz książek nie wiadomo które z nich już oglądaliśmy. I także polecam chwilkę zawiesić oko na każdym z tych obiektów. Znajdują się one przeważnie w charakterystycznych częściach miasteczka. Z poniższym filmem Rekinka nie będzie jednak na najmniejszego problemu, aby je wszystkie odszukać.

 


Pociąg Howarda
Spędziłeś nieco czasu, bawiąc się kolejką Howarda.


Łatwe trofeum. Kolejka Howarda znajduje się w jednym z pokoi w jego domu. Budynek ten zaś stoi w ostatniej części miasteczka jaką przyjdzie nam odwiedzić. Znajduje się przed tuż przed tunelem wyjazdowym. Naszym zadaniem będzie chwilkę pobawić się kolejką. Poniżej pomocny filmik Rekinka.

 


Trainspotter
Zanotowałeś wszystkie numery pociągów.


Tym razem przyjdzie nam się przypatrzeć numerom pociągów. Pierwsze kilka numerów odnajdziemy w drugiej części miasteczka. Idąc wzdłuż głównej drogi natrafimy na schodki prowadzące do torowiska. Wystarczy tylko się przyjrzeć każdemu z 6 numerów. Finalny pociąg znajduje się na peronie w ostatniej części miasteczka. Poniżej filmik Rekinka z lokalizacją wszystkich numerów.

 


Ciągły ruch
Kręciłeś się na odwróconej karuzeli przez dwie minuty.


Bardzo łatwe trofeum. Karuzelę odnajdziemy na placu zabaw nieopodal kościoła w pierwszej części miasteczka. Wystarczy, że wejdziemy na karuzelę i przez dwie minuty na niej postoimy. W razie problemów poniżej filmik Rekinka z lokalizacją karuzeli.

 


Moonwalker
Udawałeś, że idziesz do tyłu przez pięćdziesiąt sekund.


Banalne trofeum. Wystarczy, że przez pięćdziesiąt sekund będziemy iść do tyłu. Po prostu wychylamy gałkę w dół i idziemy aż wpadnie pucharek.


Powroty
Skorzystałeś z ukrytych ścieżek, aby wrócić do wszystkich obszarów w grze.


Trofeum jest zabugowane i nie wpada przy pierwszym przejściu gry. Jednak za kolejnym już wpada bez problemów. Naszym zadaniem będzie powrócić do każdego obszaru skrótami po tym jak dotarliśmy już do ostatniej części miasteczka. Będziemy musieli przejść przez każdą z bramek. Poniżej pomocny filmik Rekinka, dzięki któremu bez problemów wbijemy trofek.

 


Otwarty świat
Dotarłeś do bunkra Stephena, nie kończąc żadnego innego wątku fabularnego.


Kolejne dziwne trofeum. Tym razem będziemy musieli ukończyć wyłącznie wątek Stephena nie kończąc przy tym wątków żadnej z pozostałych postaci. Wystarczy tylko dotrzeć do ostatniej części miasteczka olewając wszystko inne i tam po kolei odnaleźć wszystkie fragmenty wspomnień Stephena, po czym wejść do bunkra. Poniżej filmik Rekinka pokazujący wizualnie co i jak.

 


Hipochondryk
Odwiedziłeś i opuściłeś przychodnię Wade'a, wiele, wiele razy.


I następne łatwe trofeum. Przychodnie Wade'a znajdziemy w pierwszej części miasteczka nieopodal kościoła. Będziemy musieli trochę kursować przez wejście do gabinetu doktora. Wystarczy łazić tam i z powrotem do skutku. Poniżej filmik Rekinka z lokalizacją przychodni.

 


Gotowy posiłek
Przygotowałeś pyszne posiłki, korzystając z energii jądrowej.


I ostatnie trofeum związane z mini-zbieractwem. Tym razem musimy odnaleźć i włączyć cztery mikrofalówki. Jeśli za pierwszym przejściem gry będziemy włazić wszędzie i włączać wszystko to powinno wpaść samo z siebie. W razie czego polecam filmik Rekinka dotyczący lokalizacji kuchenek mikrofalowych.

 


Ostatnie zamówienia
Czekałeś na kufel pod The Stars i The Whistler.


Podczas przemierzania świata gry przyjdzie nam dwa razy odwiedzić bar i chwilę tam posiedzieć. Jeden znajduje się w pierwszej części miasteczka zanim dojdziemy do kościoła. Drugi zaś w ostatniej części przed bunkrem. Wystarczy, że wejdziemy do każdego z barów i trochę tam poczekamy. Poniżej filmik Rekinka pokazujący jak tam dotrzeć.

 


Pasywny obserwator
Odkryłeś moc interakcji, nie robiąc zupełnie nic.


Mega banalne trofeum. Wystarczy tylko, jak podczas gry odłożymy na chwilę pada i poczekamy, aż pucharek wpadnie.